Traductor
Catalan English French Galician German Italian Portuguese Spanish

43a Trobada de Pessebristes de Catalunya i Balears

Lleida - Octubre de 2012

+ informació  |  programa 


Accés usuaris
Inici Cicle de Nadal Nous continguts CLOENDA DEL CICLE DE NADAL I EL LLIRAMENT DE PREMIS DELS CONCURSOS PESSEBRES


CLOENDA DEL CICLE DE NADAL I EL LLIRAMENT DE PREMIS DELS CONCURSOS PESSEBRES

 

L’Auditori Enric Granados de Lleida, s’omplí el matí d’aquest diumenge 14 de gener amb ocasió de la cloenda del Cicle de Nadal, organitzat per la nostra entitat i amb el qual es clouen oficialment les festes nadalenques a Lleida.

 

Quan passaven pocs minuts de les 11’30 del matí es formà la taula de l’acte presidida pel bisbe de Lleida Salvador Giménez Valls, la regidora de Cultura de la Paeria i tinent d’alcalde Montse Parra i el nostre president Àngel León, acompanyat per tota la junta directiva. Assistiren també a l’acte els regidors Joan Vilella i Carme Culleré.

 

El president Àngel León inicià l’acte amb una paraules de salutació, alhora que felicità als premiats en el Concursos de Pessebres: “Que sou –digué- els autèntics protagonistes d’aquest acte”. León agraí la col·laboració de les institucions envers la nostra entitat, molt especialment a la Paeria i també a la Diputació: “Que fan possible amb el seu suport l’èxit del Cicle de Nadal amb un balanç  positiu”. En aquest sentit destacà els més de 4.000 visitants, que han passat per l’exposició de diorames de la Capella del Peu del Romeu.

Per la seva banda la regidora Montse Parra felicità la nostra Agrupació per totes les activitats que desenvolupa durant les festes nadalenques i també al juliol, amb la festa i Romeria dels Fanalets de Sant Jaume: “...mantenint aquestes tradicions d’arrel cristiana, però que són alhora manifestacions  socials  i cultural que permeten perpetuar les tradicions populars de casa nostra”. Digué la regidora.

 

El bisbe de Lleida Salvador Giménez, en unes breus però alhora agraïdes paraules, recordà que quan va venir a Lleida i va participar per primera vegada als actes de l’Agrupació de Pessebristes, va quedar sorprès de la vitalitat i del treball d’aquesta entitat: “He de felicitar-vos com a bisbe pel vostre entusiasme en voler explicar mitjançant l’art de fer pessebres el misteri del naixement de Jesús”. En aquests sentit el bisbe de Lleida convidà  a tots aquells que fan pessebres per Nadal i molt especialment als pares, que expliquin qui era Jesús, on va néixer que va fer: “...fer pessebres és donar a conèixer Jesús”, digué.

 

Tot seguit s’iniciarà el lliurament dels premis, accèssits i mencions honorífiques als 130 millors pessebres de Lleida inscrits al XLIII Concurs Infantil i Juvenil de Pessebres i al LXXXIII Concurs de Pessebres, en cada una de les seves categories. Poc a poc l’escenari de l’Auditori va anar omplint-se pels concursants premiats, bona part d’ells infants que hi pujaven a recollir el trofeu –pels primers premis- o el diploma i llibre per a tots.

PREMI D’HONOR PEL PESSEBRE MONUMENTAL DE SANT PAU I ELS PESSEBRES VIVENTS DE MAGRANERS I DOMINIQUES

 

Especial significació tingué el lliurament del Premi d’Honor atorgat conjuntament per l’Agrupació Ilerdenca de Pessebristes i la Paeria a Virgilio del Olmo, autor del pessebre monumental de la parròquia de Sant Pau de la Mariola, que recollí una creació en terracota de Monti Mateu realitzada expressament per la Paeria. La mateixa terracota es lliurarà com a reconeixement especial als pessebres vivents del barri de Magraners i del col·legi FEDAC (Dominiques) de Lleida.

 


150 CANTAIRES DE 9 CORALS INFANTILS CANTEN NADALES SEGUINT EL MÚSIC ENRIC GRANADOS PEL MÓN

 

La segona part de l’acte i com a cloenda s’oferí la cantata “Granados: els seus viatges i el Nadal”,  on 150 cantaires pertanyents a 9 corals infantils de Lleida i comarques (Conjunt de Veus Dalcroze de Lleida, de Corbins, d’Artesa de Lleida i Vilanova de la Barca i Coral Bell-Sons de Bell-lloc, Palau d’Anglesola, Torregrossa, Vallfogona de Balaguer i Vila-sana) oferiren una selecció de Nadales d’arreu del món, seguint les petjades del músic lleidatà.

 

L’acte, lluït com poques vegades, va cloure prop de les 2 de la tarda amb la satisfacció de tothom i l’alegria i joia dels més menuts.

 

"LA MAÑANA" ENTREVISTA AL NOSTRE PRESIDENT ÀNGEL LEÓN

 

El diari "La Mañana" de Lleida, en la seva edició del diumenge 14 de gener i amb ocasió de celebrar-se aquell dia l'acte de cloenda del Cicle de Nadal 2017, va publicar una entrevista al nostre president Àngel León, on fa balanç de les activitats realitzades per la nostra entitat durant les Festes Nadalenques.

L'entrevista, que reproduïm tot seguit, surt publicada en la contraportada del diari, en la secció "De cua d'ull" coordinada per la periodista Rosa Peroy.


 


 

 

Afegeix el teu comentari

El teu nom:
El teu correu electrònic:
La teva web:
Comentari:
  La paraula per a verificació anti SPAM. Lletres minúscules solament i sense espais.
Paraula de seguretat:

2019_0113_11582700%20modif30.jpg
Visites 100
exposici%20pessebres%20al%20peu%20del%20romeu%20modif30.jpg
Visites 82
adoraci%20dela%20mags%20de%20josep%20m%20ramon%20modif15.jpg
Visites 233
nadal%20a%20lleida%20modif.jpg
Visites 213
logo1.jpg
Visites 147
exposici%20pessebres%20al%20peu%20del%20romeu%20modif35.jpg
Visites 138
logo1.jpg
Visites 191
pc230274%20modif15.jpg
Visites 45
img_6182%20modif30.jpg
Visites 62
img_6180%20modif30.jpg
Visites 102
img-20181219-wa0033%20modif35.jpg
Visites 111
pc180244%20modif15.jpg
Visites 46
logo1.jpg
Visites 206
img_1391%20modif20.jpg
Visites 50
pc160206%20modif12.jpg
Visites 336
ferrer%20i%20pessebre%20seu%20vella%20modif12.jpg
Visites 72
img_20181206_192621_032%20modif12.jpg
Visites 97
carta%20president_01%20modif35.jpg
Visites 85
cartell2018%20modif25.jpg
Visites 135
logo1.jpg
Visites 415
Federació Catatala de Pessebristes
 
 
 
 
Qui està en línia
Tenim 9 visitants en línia