Inici Informació general Informació general LA PRESENTACIÓ DEL LLIBRE “JAUME GORT, L’ESCULTOR DE LA MODERNITAT SERENA” POSA EN VALOR LA TALLA DE JANT JAUME DEL PEU DEL ROMEU


LA PRESENTACIÓ DEL LLIBRE “JAUME GORT, L’ESCULTOR DE LA MODERNITAT SERENA” POSA EN VALOR LA TALLA DE JANT JAUME DEL PEU DEL ROMEU

 

 Vídeo de la presentació del llibre a l'Institut d'Estudis Ilerdencs

 L'Institut d'Estudis Ilerdencs va acollir, la tarda del dijous 17 de novembre, la presentació del llibre "Jaume Gort, l'escultor de la modernitat serena" del qual n'és autor el periodista, historiador i alhora vicepresident de la nostra entitat Jordi Curcó, davant un nombrós públic que va omplir l'Aula Magna d'aquesta institució.

 

 A l'acte de presentació va assistir el president de la nostra entitat, Àngel León, acompanyat pel consiliari Mn. Vicenç Alfonso.

 

El catedràtic d’història d’Art Modern de la UdL i director de la delegació del Patrimoni Artístic i Cultural del bisbat de Lleida Ximo Company, que ne feu la presentació de l’obra, digué que el llibre de Jordi Curcó és un llibre oportú, quan s’escau el 50 aniversari de la mort de l’escultor: “...que ens apropa a la comprensió global de la figura de Jaume Gort, un escultor que a partir d’ara, gràcies a aquest llibre ocuparà un lloc encara més rellevant en la història dels artistes de la Catalunya de Ponent”.

L’autor en les seves paraules va assenyalar que amb el seu treball ha volgut evocar qui fou i què va fer Jaume Gort i Farré, escultor injustament oblidat i ignorat durant molts anys i posar en valor les seves obres.  Així destacà de la seva producció artística com a escultor a tres d’elles,  que son a parer de l’autor i així ho recull en el seu treball, les més importants de Jaume Gort i alhora les més conegudes i estimades pels lleidatans: La imatge de Sant Jaume de la nostra capella del Peu del Romeu, que tots els anys es passejada pels carrers de Lleida la nit del 24 de juliol en la tradicional Romeria dels Fanalets; el conjunt escultòric de la Fugida a Egipte de la Sagrada Família, conegut popularment amb el nom de “la Somereta”, que surt tots els anys en la processó del Dolors el Diumenge de Rams i la petita i bonica talla de la Mare de Déu de l’ermita de Grenyana.

 

Pel que fa a la seu de la nostra entitat, la capella del Peu del Romeu, el nostre vicepresident es va referir a un altre fet important vinculat amb l’escultor, com va ser la restauració que Jaume Gort  va acometre l’any 1951 de les escultures de pedra de la Mare de Déu de les Neus, de Sant Jaume i de Sant Joan que presideixen la seva façana principal.

 

El diumenge 20 de novembre fou Montoliu de Lleida qui va homenatjar i recordar al seu fill i escultor Jaume Gort amb un seguit d’actes que van comptar amb la presència del nostre president Àngel León, acompanyat pel vicepresident Carles Domènech. S’iniciaren a les 10 del matí amb la celebració d’una Missa a l’església en memòria de l’escultor, oficiada pel bisbe de Lleida Mons. Salvador Giménez Valls.

 

Tot seguit a la sala d’actes de l’ajuntament, es feu la inauguració d’una mostra retrospectiva amb diverses escultures, projectes, motllos i altres peces, així com diversa documentació, que composen el fons artístic de l’escultor, cedit a l’ajuntament de Montoliu per la seva família.  Cal ressenyar ha estat l’artista José Antonio Ferrer membre de la nostra entitat, qui per encàrrec de l’ajuntament de Montoliu, va realitzar el  muntatge de l’exposició, on entre altres peces s’hi exposa la maqueta de la talla de Sant Jaume del Peu del Romeu.

Des de l’exposició, tothom es traslladà fins l’actual casa de Cal Ballespí, antigament dita de “Cal Quatre”, al carrer Nou. Allí, la vidu de l’escultor va descobrir una placa commemorativa, per tal de donar fe del seu naixement, el 27 d’agost de 1919,  fa 97 anys.

 

La jornada en recordança i homenatge a l’escultor de Montoliu, va cloure  a la sala de Ball plena de gom a gom, amb  presentació al poble del llibre “Jaume Gort, l’escultor de la modernitat serena. En la seva intervenció l’autor digué que el llibre volia fer justícia a la vida i obra d’un escultor ignorat i oblidat: “Que aquest llibre serveixi per a no oblidar-lo mai més, ni a ell ni a les escultures que van ser creades per aquell artista i millor imatger”.

L'alcalde  de Montoliu Daniel Farré, es felicità de la jornada i de com el poble ha respost: "Ha estat un matí extraordinari. Tot el poble ha fet pinya a l'entorn del nostre fill il·lustre Jaume Gort, per a redescobrir-lo a ell i posar en valor tota la seva obra". No hi ha dubte que amb l'edició d'aquest llibre i dels actes organitzats per recordar i homenatjar el seu escultor, s'ha posat en valor la nostra estimada imatge de Sant Jaume del Peu del Romeu.


 

 

Afegeix el teu comentari

El teu nom:
El teu correu electrònic:
La teva web:
Comentari:
  La paraula per a verificació anti SPAM. Lletres minúscules solament i sense espais.
Paraula de seguretat:

visites%20grups%20peu%20del%20romeu%20modif30.jpg
Visites 17
img-20180522-wa0022%20modif40.jpg
Visites 78
p5110449%20modif15.jpg
Visites 42
visites%20capella%20%20peu%20romeu%20modif30.jpg
Visites 64
img-20180331-wa0012%20modif35.jpg
Visites 82
jesus%20i%20la%20vernica%20modif40.jpg
Visites 140
p3180168%20modif12.jpg
Visites 103
carmem%20casalilla%20modif30.jpg
Visites 109
beat%20castell.jpg
Visites 138
dolors%20sistac%20modif15.jpg
Visites 177
grup%20clssiques%20visita%20lleida%20modif15.jpg
Visites 234
pa080099%20modif15.jpg
Visites 236
sant%20francesc%20modif10.jpg
Visites 229
francesc%20castell%20al%20peu%20del%20romeu%20modif30.jpg
Visites 245
p9180083%20modif15.jpg
Visites 192
obres%20al%20peu%20del%20romeu%20modif30.jpg
Visites 237
p6180091%20modif12.jpg
Visites 265
missa%20al%20peu%20del%20romeu%20modif30.jpg
Visites 305
preg%20paloma%20gomez%20borrero%20modif30.jpg
Visites 352
p3110050%20modif15.jpg
Visites 376
Federació Catatala de Pessebristes