Traductor
Catalan English French Galician German Italian Portuguese Spanish

43a Trobada de Pessebristes de Catalunya i Balears

Lleida - Octubre de 2012

+ informació  |  programa 


Accés usuaris
Inici Cicle de Nadal Nous continguts JORNADA DE GERMANOR DE L’AGRUPACIÓ ILERDENCA DE PESSEBRISTES


JORNADA DE GERMANOR DE L’AGRUPACIÓ ILERDENCA DE PESSEBRISTES

 

 

El matí del 21 de desembre, diumenge abans de Nadal i com és ja costum, la nostra entitat celebrà la seva jornada de germanor.

S’inicià a les 12 del migdia al santuari de Sant Antoni de Pàdua dels franciscans “frarets” de Lleida, amb la celebració de l’Eucaristia presidida pel P. Joaquim Recasens, que ha estat aquest any el Pregoner del Nadal.

A la celebració religiosa assistí la regidora de Cultura de la Paeria Montse Parra en representació de l’alcalde de Lleida i altres regidors, acompanyat al nostre president Àngel León i a la totalitat de la junta directiva de l’Agrupació Ilerdenca de Pessebristes.

                                  

El P. Joaquim Recasens dedica la seva homilia a Sant Francesc d’Assís, com a Patró dels pessebristes. Ho feu amb aquestes paraules:

HOMILIA DEL P. JOAQUIM RECASENS

“Francesc resulta ser el Sant de la materialitat. He dit materialitat, no he dit, insisteixo, no he dit materialisme. Faltaria més. El primer pessebre fet a Greccio sorgeix de la necessitat de fer plausible, tangible, un misteri diví des d'allò que és més humà: la naixença.

             Francesc volgué reproduir a Greccio tot el que succeí a Beth-Lehem en la mesura que el lloc s'ho permeté perquè volia reproduir l'ambient humà que visqué Déu i ubicar-hi els homes en aital realitat.

             I ho va fer en un poble de pastors, amb els mateix element pastoric que deurien trobar Josep i Maria. Però fixeu-vos en la grandesa de Francesc. Francesc és gran, és enorme perquè sempre va voler ésser petit, va voler ésser menor, d'ací que oficialment nosaltres ens diguem "Ordo Fratrum Minorum", Orde de frares Menors. I tot seguit m'explico.

             No hi ha pessebre sense molsa, sense riu, sense pou, sense font, sense pont, si pot ser hi ha un llac on hi neden oques i ànecs... Són figuretes habituals el pescador, la dona que renta, l'hortolà. Sobretot, no hi ha pessebre sense neu i muntanyes nevades, arbres nevats... A Beth-Lem no hi ha molsa, no hi ha riu i per tant no hi ha ponts, ni homes que hi pesquin, ni dones que rentin. De fet ha Beth-Lehem no hi ha horta ni hortolans que cavin, perquè és un "secarral". ¡Què poques vegades ha nevat a Beth-Lehem al llarg de la seva història. A Beth-Lehem hi cau un sol de justícia de "no te menees que me derrito" i que esquerda les parets.

             Ara bé. Sabeu perquè vosaltres hi poseu totes aquestes coses que us he dit? Ho sabeu? Segur que no. Perquè vosaltres no representeu ni esteu reproduint Beth-Lehem. Vosaltres esteu representant i reproduint un poblet dels Apenins, ubicat a una altura basant considerable del nivell del mar i a la regió del Lazio. Allí si que hi ha rius, ponts, fonts, pous, i sobretot neu a l’hivern. L'estampa del Pessebre que nosaltres vivim no és la que generà l'Evangeli, és la que generà Francesc d'Assís.

 Vosaltres no feu, ni reproduïu, ni representeu "betlems", vosaltres feu "greccios", representeu i reproduïu, "greccios que suposa el lloc on Francesc d'Assís executà el primer pessebre de la història. I Greccio ens ha robat el cor. O potser ens l'ha robar Sant Francesc?”.

 La Missa, que fou cantada per infants de la catequesi del santuari o no hi mancaren les Nadales; va ser aplicada en sufragi de qui fou president honorífic Llorenç Domingo Farré i de Mn. Jerònim Ortíz, que fou soci pessebrista durant tota la seva llarga vida i company de qui fou consiliari de la nostra entitat des de la seva fundació Mn. Jaume Betran; tots dos traspassats recentment.

LLIURAMENT D’UNA IMATGE I PINTURA DE SANT FRANCESC D’ASSÍS       

Abans de cloure la celebració, el P. Joaquim Recasens, en commemoració del 800 aniversari del Pas de Sant Francesc per la ciutat de Lleida, lliurà en nom dels “frarets” de Lleida a l’Agrupació de Pessebristes una imatge de Sant Francesc d’Assís, per a que sigui col·locada en la capella del Peu del Romeu i una reproducció d’una taula de Sant Francesc del pintor de Cimabue, per la Sala de Juntes de l’entitat.

                                   

La Jornada va cloure amb una dinar de germanor dels pessebristes lleidatans, amb una notable assistència de socis i en un ambient agradable familiar i nadalenc.

                                 

                                 

                                 

 

 

Afegeix el teu comentari

El teu nom:
El teu correu electrònic:
La teva web:
Comentari:
  La paraula per a verificació anti SPAM. Lletres minúscules solament i sense espais.
Paraula de seguretat:

img-20180126-wa0053%201%20modif40.jpg
Visites 156
logo1.jpg
Visites 147
premiats%20concurs%20pessebres%20modif20.jpg
Visites 167
anunciaci%20pessebre%20vivent%20fedac%20modif40.jpg
Visites 163
pessebristes%20modif20.jpg
Visites 161
article%20maana%20100%20modif30.jpg
Visites 169
logo1.jpg
Visites 241
logo1.jpg
Visites 208
presidenacia%20preg%20modif45.jpg
Visites 148
pc280217%20modif12.jpg
Visites 128
pc220158%20modif12.jpg
Visites 110
pc230172%20modif12.jpg
Visites 118
img_20171217_113948_154%203%20modif12.jpg
Visites 113
img_20171216_193000%20modif12.jpg
Visites 152
logo1.jpg
Visites 206
pc150040%20modif15.jpg
Visites 103
pc170076%20modif15.jpg
Visites 99
pc100020%20modif12.jpg
Visites 143
pc080002%20modif12.jpg
Visites 129
carta%20socis%20nadal%202017-1%20modif60.jpg
Visites 174
Federació Catatala de Pessebristes
 
 
 
 
Qui està en línia
Tenim 8 visitants en línia